Termosifon ve Şofben

Termosifon

Termosifon; sıcak su ihtiyacımızı karşılamak için kullanılır. Çeşitli kapasitelerde ve özelliklerde olabilir. Model ismi genelde su hacmi ile belirtilir.

Örneğin Baymak 65 Mtk termosifon; 65 lt. Sıcak su hacmine sahiptir.

Termosifonlar elektrik enerjisiyle çalışır. monofaz 220 v elektrik tüketirler. Normal ebatlarda ki termosifonların çoğunda 2 kW/saat ’lik ısıtıcı rezistans mevcuttur.

Elektrikli Termosifon un şofbenden farkı içinde sürekli su depolaması ve açık olduğu müddetçe suyu istediğiniz sıcaklıkta sabit tutmasıdır.

Elektrikli termosifon kullanılmadığı zaman bile açık konumda tutulmalıdır. Böylece içindeki suyu devamlı sıcak muhafaza eder. termosifon kazanının dışındaki izolasyon miktarı ve kalitesi suyu uzun süre soğumadan sıcak tutmasını sağlar.

Şofben

Şofben, 1867 yılında Londralı dekoratör Waddy Maughan tarafından icat edildi. Şofbenler sıcak su ihtiyacını karşılayan gaz ile çalışan ürünlerdir. Kendi aralarında çeşitlere ayrılır. Bacalı ve hermetik tip gazlı şofbenler günümüzde en çok kullanılan şofben türlerindendir. Kapasiteleri dakikada 6 ile 24 litredir.

Aksan Doğalgaz

Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Bizi Arayın